laravel چیست

فریم ورک لاراول چیست و به چه دلیل از فریم ورک Laravel استفاده کنیم ؟

زبان برنامه نویسی PHP یکی از بهترین و محبوب‌ترین زبان‌های برنامه ‌نویسی در حوزه برنامه نویس وب است. این زبان برنامه نویسی Framework ‌های بسیار متنوعی دارد که یکی از آن‌ها لاراول است. عواملی که فریم ورک لاراول را از باقی فریم ورک‌های زبان PHP متمایز میکند، ویژگی‌های بسیار زیادی است که در ادامه‌ی مقاله‌ی فریم ورک لاراول چیست، به‌طور کامل و واضح به توضیح هر کدام از آن‌ها می‌پردازبم.

 

 

در حال حاضر اکثر شرکت‌های ایرانی و خارجی برای استخدام نیروی برنامه نویس به دنبال استخدام برنامه نویس لاراول میگردند.

پس اگر می‌خواهید این رو بدانید علت محبوبیت و موفقیت فریم ورک لاراول چیست و چرا باید از آن استفاده کنید ، در ادامه این مقاله، با معرفی لاراول و مزایای آن نسبت به بقیه فریم‌ ورک‌ها، با وب سایت آموزش برنامه نویسی کیوی لرن همراه باشید.

 

Framework یا فریم ورک چیست؟

در قدم اول باید اصلا بدانیم که فریم ورک چیست؟ فریم ورک یا Framework در لغت فارسی به معنی چارچوب است.

 

فریم ورک برنامه ‌نویسی مجموعه ای از دیزاین پترن‌ها، استاندارد‌ها ، کتابخانه‌ها و قوانین کدنویسی میباشد که در بستر یک چارچوب نرم‌ افزاری در اختیار توسعه‌ دهندگان و برنامه ‌نویسان قرار می‌گیرد. برای بیشتر زبان‌های مختلف برنامه‌ نویسی‌ ، فریم ورک‌های متعددی موجود میباشد.

 

فریمورک laravel

هر کدام از این فریم ورک‌ها برای هدفی خاص ایجاد شده‌اند، به طور مثال فریم ورک‌های CodeIgniter , Phalcon ,Zend , Symfony CakePHP و Yii که جزو برترین فریم ورک‌های زبان PHP بعد Laravel می‌باشند.

 

به همین خاطر برنامه ‌نویسان و توسعه ‌دهندگان از فریم ورک‌ها به‌عنوان بستری استاندارد و امن برای طراحی و توسعه اپلیکیشن‌های خود استفاده می‌کنند.

در فریم ورک‌ها بسیاری از کدها و دستورات به‌صورت از پیش نوشته‌ شده مورد استفاده قرار می‌گیرند. این توابع و دستورات توسط توسعه دهندگانی با تجربه و متخصص نوشته شده اند و برنامه نویسان با استفاده از این‌ها می‌توانند اپلیکیشن‌های خود را با سرعت، امنیت و کیفیت بالاتری توسعه دهند.

 

فریم ورک لاراول چیست؟

موقعی که در مورد فریم ورک‌های توسعه وب اپلیکیشن صحبت میکنیم، همیشه نام لاراول اول می‌آید. از لاراول می‌توان به عنوان محبوب‌ترین فریم ورک زبان برنامه نویسی PHP شناخت. این فریم ورک توانسته است در مدت زمان کوتاه، به اولین انتخاب توسعه دهندگان برای توسعه برنامه‌های پیشرفته تحت وب تبدیل شود.

 

فریم ورک لاراول است مبتنی بر معماری MVC که به صورت رایگان و متن باز ارائه شده است. این فریم‌ ورک امکانات بسیار هوشمندی در اختیار برنامه نویسان قرار می‌دهد و برنامه‌‌ نویسی را برای آن‌ها لذت بخش‌تر می‌کند.

 

این فریم ورک در بین باقی فریم ورک‌های PHP از امنیت و سرعت توسعه‌ی بیشتری برخوردار میباشد و از این طریق شما قادر خواهید بود بدون اینکه تغییری در کدهای اصلی ایجاد کنید، عملکرد بسیاری از بخش‌ها را تغییر دهید.

فریمورک لاراول کتابخانه‌های بسیار متنوعی دارد و از اغلب کتابخانه‌های فریم ورک سیمفونی ساستفاده می‌کند. همینطور این فریم ورک سرویس‌های مختلفی را برای برنامه نویسان ارائه داده است.

به طور مثال سرویس هایی مانند : دسترسی‌های کاربران ، تأیید هویت ، کنسول Artisan، پرداخت و صورتحساب، کش (Cache) و … که تنها بخش کوچکی از سرویس هایی است که این فریم ورک در اختیار برنامه‌ نویسان قرار داده است.

فریمورک لاراول

تاریخچه فریم ورک لاراول چیست ؟

بلاخره فهمیدیم فریم ورک لاراول چیست، در این بخش قصد داریم تاریخچه آن را زیر نظر بگیریم و توضیحی بدهیم. تیلور اوتوِل (Taylor Otwell) خالق فریم ورک Laravel میباشد. او با هدف ارائه یک راه حل پیشرفته‌تر نسبت به فریم ورک CodeIgniter، لاراول را برای توسعه وب اپلیکیشن‌ها ارائه کرد.

 

فریم ورک laravel – نسخه اول

اولین نسخه این فریم ورک در سال ۲۰۱۱ در دسترس توسعه دهندگان قرار گرفت. بعد از یک ماه بعد، نسخه کامل شده و پایدار لاراول منتشر گردید. نسخه لاراول ۱ شامل مکانسیم‌‌های Model ،View ،Session و Navigation بود ولی نبود Controller در آن باعث شد تا این فریم ورک از معماری MVC به صورت واقعی پشتیبانی نشود.

 

فریم ورک laravel – نسخه دوم
لاراول نسخه دوم در همان سال ۲۰۱۱ همراه با بهینه‌ سازی‌‌های متعددی منتشر گشت. مهمترین ویژگی که در این نسخه افزوده شد، پشتیبانی از Controller‌ها بود. Laravel با ارائه این نسخه توانست به صورت کامل از معماری MVC پشتیبانی کند و به عنوان یک فریم ورک شناخته شود.

دومین ویژگی که در این نسخه اضافه شد، موتور قالب سازی blade بود. این موتور قالب سازی با هدف افزایش سرعت توسعه قالب‌ها و کاهش میزان کدنویسی ارائه شد.

 

فریم ورک laravel – نسخه سوم
سومین نسخه از Laravel در سال 2012 منتشر شد. از مهمترین ویژگی‌ که به این فریم ورک اضافه شده بود، استفاده از خط فرمان CLI بود که با نام artisan شناخته می‌شد. artisan امکانات مختلفی را در اختیار توسعه دهندگان قرار می‌دهد.

پشتیبانی داخلی از مدیریت سیستم پایگاه داده و ابزارهای کنترلی آن به نام migration ها، پشتیانی از سیستم Packaging و اضافه شدن مستندات بسیار غنی در قالب سایت laravel.com بخشی از این ویژگی هایی بود که در این نسخه از Laravel ارائه شده بودند. سومین نسخه از این فریم ورک، توانست محبوبیت زیادی را در بین کاربران ایجاد کند.

 

فریم ورک laravel – نسخه چهارم
پس از موفقیتی که این فریم ورک در نسخه سوم به دست آورد، در سال ۲۰۱۳ چهارمین نسخه آن بر پایه کدهای Illuminate منتشر شد. این نسخه از لاراول به صورت کامل مورد بازنویسی قرار گرفت و با پشتیبانی از سیستم Composer قدم بلندی را در جهت پیشرفت و سبقت از سایر رقیبان خود برداشت.

به دلیل استفاده از این ویژگی امکان استفاده از پکیج‌ها و کتابخانه‌های زیادی که توسط سایر برنامه ‌نویسان PHP توسعه داده شده بود، برای کاربران قابل استفاده شد. همچنین امکاناتی مانند ارسال ایمیل به روش‌های مختلف و پشتیبانی از حذف شدن با تأخیر رکوردهای بانک اطلاعاتی (Soft Deletion) از دیگر امکانات نسخه 4 لاراول بود.

 

فریم ورک laravel – نسخه پنجم
در سال 2015 پس از دو سال از ارائه چهارمین نسخه از این فریم ورک، نسخه 5 لاراول منتشر شد. این نسخه از لاراول از ویژگی‌های بسیار متعددی پشتیبانی می‌کرد.

پشتیبانی از سیستم برنامه‌ ریزی اجرای وظایف با استفاده از پکیج Scheduler، بهینه سازی assets، ساده تر شدن عملیات احراز هویت، همچنین ارائه ساختار درختی برای توسعه اپلیکیشن‌ها، بخشی از قابلیت‌های اضافه شده در لاراول 5 بود. این نسخه از Laravel به صورت مداوم مورد بروزرسانی قرار گرفت و در هر یک از این بروزرسانی‌ها امکانات و ویژگی‌های زیادی به این فریم ورک اضافه شد.

 

فریم ورک laravel – نسخه شیشم
پس از مدتی لاراول نسخه‌ 6 خود را منتشر کرد، که در این نسخه بسیاری از مشکلات نسخه 5 را برطرف کرد و ویژگی‌های جدیدی که مطمئنا مورد انتظار طرفدارانش بود را فراهم ساخت، یکی از این ویژگی‌ها، استفاده از Laravel Vapor بود.

 

فریم ورک laravel – نسخه هفتم
آخرین نسخه حال حاضر Laravel، نسخه 7 می‌باشد که نسبت به نسخه‌ قبلی آن، تغییرات و بهبود‌‌های چشم‌گیری پیدا کرده است.

 

توسعه دهندگان این فریم ورک همواره در تلاش اند تا استفاده از این فریم ورک را برای توسعه دهندگان ساده و لذت بخش‌تر کنند. بنابراین آن‌ها بیش از پیش به توسعه لاراول می‌پردازند تا سیر تکاملی و رو به پیشرفت آن را حفظ کنند. تا الان بروزرسانی‌های زیادی پس از نسخه 7 لاراول ارائه شده است.

در هر کدام یک از این بروزرسانی‌ها امکانات منحصر به فرد و کاربردی به این فریم ورک اضافه شده است. یکی از عوامل اصلی محبوبیت لاراول در میان کاربران، همین بروزرسانی‌های مداوم میباشد.

 

قابلیت‌ها و مزایای فریم ورک لاراول چیست؟

فریم ورک Laravel دارای مزایای بسیار زیادی است که با هر بروزرسانی تعداد آن‌ها افزایش پیدا میکند. از Laravel تحت عنوان هایی مانند جادوگر دنیای وب هم یاد می‌شود. به این خاطر که بسیاری بر این اعتقادند کارهایی که این فریم ورک در فرآیند توسعه وب اپلیکیشن انجام می‌دهد، جادویی می‌باشند.

 

در لاراول با کمترین مقدار کدنویسی و با وارد کردن دستوراتی کوتاه، کارهای بزرگی را می‌توان انجام داد. از جمله می‌توان به سیستم پیاده سازی فرم‌های عضویت و ورود در Laravel اشاره کرد. این بخش در لاراول تنها با وارد کردن یک دستور پیاده سازی می‌شود.

همینطور برای این که فریم ورک Laravel پاسخگوی نیازهای مختلف ما باشد، از Composer استفاده می‌کند که برای بروز رسانی لاراول نیز دقیقا از همین ابزار استفاده می‌شود. در ادامه به توضیح هر کدام یک از این مزایای Laravel می‌پردازیم.

 

بخش هایی از مزایای لاراول :

 

استفاده از معماری MVC
آسانی در یادگیری
متن باز (Open Source) بودن
افزایش سرعت توسعه پروژه
بروز رسانی آسان
امنیت بالا
استفاده از Remote Component
آسان‌تر کردن اعمالی همچون احراز هویت (Authentication) ، مسیریابی (Routing) و Cache کردن
افزایش چشمگیر سرعت کد نویسی
محدود کردن Eloquent با استفاده از دستوراتی ساده
توسعه برنامه بدون به خطر افتادن قابلیت‌ها و کدهای قبلی برنامه
قابلیت اجرای آزمایش‌‌های متعدد مانند Unit Testing با استفاده از دستوراتی ساده
قابلیت دسترسی آسان به Database توسط Migration ها
خط فرمان فوق العاده Artisan
استفاده از خصوصیت auto-loading
قابلیت ایجاد Package‌های مختلف
استفاده از ابزار ORM
استفاده کردن از موتور Template Blade
افزایش سرعت توسعه پروژه یکی از مزایای فریمورک لاراول

بی دلیل نیست که فریم ورک لاراول در بین برنامه نویسان زبان PHP محبوبیت زیادی پیدا کرده است. یکی از مهم‌ترین دلایلی که برنامه نویسان، فریم ورک لاراول را انتخاب می‌کنند، کمک به افزایش سرعت توسعه پروژه‌ها است.

 

فریم ورک لاراول به صورت Component Base مییباشد. یعنی کاربران به سادگی می‌توانند کامپوننت‌های دلخواهشان را به اپلیکیشن اضافه کرده و به روند توسعه آن سرعت بخشند. همینطور در صورتی که از منطق اجرایی Laravel استفاده شود، نوشتن وب اپلیکیشن بسیار راحت خواهد شد.

 

همینطور استفاده از قابلیت Auto Loading باعث می‌شود تمام نیازمندی‌ها برای Component ها، Class‌‌ها و غیره به صورت اتوماتیک بارگذاری شود. ویژگی دیگری از لاراول، استفاده از Migration ها برای ایجاد دیتابیس‌ است که باعث سهولت انتقال و مدیریت اطلاعات می‌شود.

لاراول دارای سیستم‌های امنیتی متعددی است که باعث جلوگیری از انواع حملات، مدیریت ذخیره سازی کوئری‌های دیتابیس و … می‌شود. این‌ها برخی از مهم‌ترین مواردی هستند که در لاراول باعث کاهش مشکلات و افزایش سرعت توسعه اپلیکیشن‌ها می‌شوند.

 

پشتیبانی از پایگاه داده‌های مختلف در لاراول یکی از مزایای لاراول

در حال حاضر لاراول از پایگاه‌های داده MySQL ،SQLServer ،PostgreSQL و SQLLite پشتیبانی می‌کند.

 

چرا لاراول به عنوان بهترین فریمورک PHP شناخته می‌شود؟
هر روز برنامه نویسان زیادیی به فریم ورک Laravel علاقه‌مند می‌شوند و تعداد استفاده‌ کنندگان این فریم ورک افزایش پیدا میکند. با توجه به پیشرفت چشمگیر و روند رو به رشدی که این فریم ورک دارد، انتظار می‌رود آینده‌ی بسیار خوبی در انتظارش باشد.

مزایا و خصوصیات بسیار خوب این فریم ورک و برتری هایی که نسبت به باقی فریم ورک‌ها دارد، آن را به یک گزینه‌ی بسیار خوب برای برنامه نویسان تبدیل کرده است. اگرچه استفاده از فریم ورک‌ها کاملاً سلیقه‌ای است و نمی‌توان یکی از آن‌ها را برتر و قوی‌تر از دیگر فریم ورک‌ها دانست، اما بدون شک فریم ورک لاراول در اول جدول محبوب‌ترین و بهترین فریم ورک‌های PHP خواهد بود.

There are no comments yet

زبان php ( پی اچ پی ) چیست و کاربرد آن کجاست؟
وردپرس چیست؟ و چرا باید از آن استفاده کنیم؟
فهرست